Tο σχολείο μας είναι ένα δημόσιο σχολείο που η εκπαίδευση παρέχεται δωρεάν. Λειτουργεί από το 1985, συμβάλλοντας στην αντιμετώπιση των εκπαιδευτικών αναγκών μαθητών με κοινωνικές, πολιτισμικές και θρησκευτικές ιδιαιτερότητες. Βασικό μέλημά μας είναι ο τρόπος λειτουργίας του σχολείου να εγγυάται την ισότητα των ευκαιριών για όλους τους μαθητές χωρίς διακρίσεις.

Γίνονται δεκτοί μαθητές που έχουν πάει σχολείο για τουλάχιστον εννέα χρόνια. Δίπλα μας στεγάζεται το 2ο Γυμνάσιο Διαπολιτισμικης Εκπαίδευσης για μαθητές μικρότερης ηλικίας που δεν έχουν συμπληρώσει τα εννέα χρόνια εκπαίδευσης. Οι μαθητές μας προέρχονται από περίπου 40 χώρες, από όλο τον κόσμο.

Στο σχολείο μας διδάσκονται ελληνικά παράλληλα με τα οριζόμενα στα αναλυτικά προγράμματα για τα Γενικά Ενιαία Λύκεια από εξειδικευμένους εκπαιδευτικούς.

Η μετακίνηση των μαθητών προς και από το σχολείο μας γίνεται κάθε μέρα δωρεάν με τα λεωφορεία που έχουν μισθωθεί ακριβώς γι αυτόν τον σκοπό. Επίσης, είναι κοντά σε αστικές συγκοινωνίες και το μετρό.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

Arabic